اخبار

اجاره روزانه آپارتمان در تهران

قیمت اجاره خانه در تهران

قیمت اجاره خانه در تهران
تکرار/بانک مرکزی اعلام کرد
خانه در تهران ۳.۶ درصد گران شد/ رشد ۱۱ درصدی اجاره بها در فروردین

قیمت اجاره خانه در تهران

قیمت اجاره خانه در تهران

بانک مرکزی در گزارشی از افزایش ۳.۶ درصدی قیمت و رشد ۱۱.۱ درصدی اجاره بهای مسکن پایتخت در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته خبر داد.

قیمت اجاره خانه در تهرانبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در فروردین ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵۳۸۴ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۸.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به‌تفکیک عمر بنا در فروردین سال جاری نشان می‌دهد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۵.۷ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم مذکور در مقایسه با فروردین پارسال ۶.۶ درصد کاهش یافته و درمقابل به سهم واحدهای با قدمت بالاتر افزوده شده است.

بر اساس این گزارش در فروردین امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳.۷ میلیون ریال بوده که نسبت به اسفند ۹۵ و فروردین ۹۵ به‌ترتیب ۴.۳ درصد کاهش و ۳.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه ۲۲ با ۱۵.۷ درصد و بیشتری کاهش مربوط به قیمت منطقه یک با ۱۳.۸ درصد است.

همچنین در فروردین امسال شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به فروردین ۹۵ به‌ترتیب ۱۱.۱ و ۹.۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک‌ساله تنظیم می‌شوند و اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم،‌ سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی بر اساس سال پایه ۹۰ معادل ۲۸.۴ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *